New York State 

Marine Education Association

Awards

NYSMEA Awards - 2019  Please circulate widely.


We will be presenting the following NYSMEA awards at the May 19th conference at John Dewey High School in Brooklyn.  Please submit nominations to: awards@nysmea.org by April 12th.


Nominations should include:
Nominator's name and email.
Nominee’s name, email, rationale for nomination.
Self-nominations are permitted.


Founder’s Award
Presented to one of the original founders of the New York State Marine Education Association
who has made a life-long commitment to advancing (in) formal marine science education.


Matthew Fontaine Maury Award
Presented to a member or non-member who has made a major contribution to any
field related to marine endeavors, either in the sciences, education, and research, and social or
artistic ventures.


Herman Melville Literary Award
Presented to a member or non-member who has made a major contribution to the world of
maritime literature and/or art.


Bob Abrams Meritorious Award
Presented to a member or non-member who has made extraordinary efforts to
accomplish the aims of the New York State Marine Education Association.


Kinghan Service Award
Presented to a member with at least three years of outstanding participation in the Association
and who has contributed to the needs of the organization.


Gene Ritter Aquatic Education Award
Presented to someone who has used diving as means to further education.


Please submit nominations to: awards@nysmea.org by April 12th.


NYSMEA ANNUAL AWARD WINNERS


Matthew Fontaine Maury Award

Presented to a member or non-member who has made a major contribution to any field related to marine endeavors, either in the sciences, education, and research, and social or artistic ventures.
2017/18


2017/18 Winner: Artie Raslich and Paul Sieswerda



Past Winners: Betty Borowsky, Murray Fisher, Captain Frank DeSantis, Captain Tom Paladino, Dr. Artie Kopelman, Ross Nigrelli, Frank Braynard, Steve Schneider, Anita Freudenthal, James Goetz, Jerry Schubel, Barbara Dexter, Steven Engelbright, Robert D. Abrams, Ellie Fries, Lou Siegel, John Loret, Don Riepe, Alan Ascher, Sidney Horenstein, Al Siegel, Joe Yaiullo, Barbara Cohen, Tom Lake, Michael Farina




Herman Melville Literary Award
Presented to a member or non-member who has made a major contribution to the world of maritime literature and/or art.



2017/18 Winner:  Chris Paparo



Past Winners: Jan Porinchak, Stephen Yaeger, Richard Ellis, Maxwell C. Wheat, Richard McDermott, Eugene Kaplan, John Christophe Fine, Matthew Lerman, Katherine A. Kirkpatrick, Carl Safina, Merryl Kafka, Sarah Gruber, Arlene De Strulle, David Helvarg, Alexandra Mancuso, Brianina Lind, Ann McGovern, Charles Denson




Kinghan Service Award
Presented to a member with at least three years of outstanding participation in the Association and who has contributed to the needs of the organization.



2017/18 Winner: Ted Enoch, Lane Rosen and Dale Stanley

Past winners: Gene Ritter and Beth Ritter, Larissa Graham, David Stolarz, Gene Kinghan, Al Siegel, Lou Siegel, Walter Smith, Robert Jaeger, Karen Hensel, Alan Ascher, Merryl Kafka, Maryanne Cicchillo, Marilyn Hoffma, Elaine Dolgins Weiss, Addie Quinn, Eilene Evans, Joseph M. Varon, Eleanor Fries, Barbara Cohen, Mickey Cohen, Lorna D. Monterose, Nancy Maia, John Evans, Margaret Wilson, Michael Sandlofer, Susan Chiesa, Joel Teret, Doreen Bader, Dennis Bader, John Loret, Ben Kwaitkowski, George Linzee, Anthony DiLernia, Leticia Paler, Linda Kallinrude, Bunny Nadelman, Martin Kutikoff, Eileen Kutikoff, Kimberly Zimmer, Hugo Freudenthal, James Browne, Thomas F. Greene, Sarah Richards, Lisa Breslof, Gail David, Blanca Ching, Eileen Dugan, Karla Ferraro, Pamela Lynch, Ed Wilensky, Anne Bicker, Keira Lam, Meghan Marrero, Robert Cummings, Bernie Wides, and Richard McIntyre,  Doreen Williamson, Kevin Williamson, Maggie Flanagan, Dr. John Tanacredi




Meritorious Service Award

2017/18 Winner(s): Blanca Ching, Gene Ritter and Beth J.P. Ritter

Past Winners: Meryl Kafka and Ed Wilensky




SCONYC Jerry Resnick Memorial Presidential Awards
Presented by individual member associations of the Science Council of New York City to an individual or organization that has contributed to the goals of the association as exemplified by SCONYC’s second president.



Past winners: Nordica Holochuck, Robert Jaeger, Robert Abrams, John Loret, Lou Siegel, Richard McDermott, Al Siegel, Joseph Varon, Maxwell Cohen, Ellie Fries, Merryl Kafka, Joel Teret, Eilene Evans, Dennis Bader, Doreen Bader, Hugo Freudenthal, Anita Freudenthal, Matthew Lerman, Anthony Dilernia, Bruce Carlsten, Sandy Shumway, Anne Bicker, Lou Siegel, Eileen Kutikoff, Martin Kutikoff, Sarah Richards, Lisa Mielke, Lisa Breslof, Larissa Graham, Gene Ritter, Eileen Dugan

Founder’s Award



Presented to one of the original founders of the New York State Marine Education Association who has made a life-long commitment to advancing informal marine science education.


NYSMEA Address:

Lisa Breslof/NYSMEA

Dept. Of Education

American Museum of Natural History
Central Park West at 79th Street
New York, NY 10024-5192

NYSMEA Phone: Lisa Breslof at 212.769.5169

NYSMEA is a 501(c)(3) nonprofit organization 
©NYSMEA. All Rights Reserved 2018.

Email: president@nysmea.org

Powered by Wild Apricot Membership Software